10 powodów dla których warto być wolontariuszem

Czym tak naprawdę jest wolontariat i na co komu praca za darmo? Przecież w tym czasie można robić coś, z czego można mieć dodatkowy grosz przy duszy. Nie jestem obiektywna, i pewnie w kwestii wolontariatu i organizacji pozarządowych nie będę, ale znam kilka dobrych powodów, dla których czasem warto poświęcić kilka chwil dla drugiego człowieka, ale także dla siebie samego. 


  1. Doświadczenie
Chcesz być pedagogiem? Nigdzie nie nauczysz się tyle, ile przez kilka godzin warsztatów z dziećmi tygodniowo. Na żadnych studiach, kursach czy korepetycjach nie nauczą się jak zachowywać się obliczu prawdziwych tragedii dzieciaków, które nie są tylko przykładem na kartce papieru. 

  2. CV

Od małego słyszałam 'pamiętaj, że kiedyś będziesz mogła wpisać sobie to w CV!'. No cóż, jak zwykle Tata miał rację. Wpisanie wolontariatu w CV to dodatkowy plus dla Ciebie. Pracodawca wie, że jesteś otwarty, uczynny i potrafisz zorganizować swój czas, bo każdy, kto kiedyś był wolontariuszem wie, że to ciężka praca.

  3. Ludzie 

Nigdzie nie poznasz tylu wartościowych ludzi, ilu masz możliwość poznać podczas wolontariatu. Dlaczego? To proste. Bycie wolontariuszem to potrzeba serca, niesienia pomocy czy po prostu praca nad samym sobą. Wolontariusze to elitarna grupa ludzi, którym po prostu zależy, dla których ważna jest przyjaźń, wsparcie czy po prostu zdobywanie doświadczenia w dobrym towarzystwie. Gwarantuję Wam, że takie przyjaźnie są tymi do końca życia, nawet jeżeli każdy mieszka w zupełnie innym zakątku Ziemi. 

  4. Podróże

Istnieje milion sposobów, by podróżować jak najtańszym kosztem, ale jeżeli przy okazji możesz zdobyć genialne doświadczenie, dlaczego nie skorzystać? A to właśnie gwarantuje Ci wolontariat międzynarodowy. 

 5. Coaching 

Jeżeli chcesz pracować nad sobą, nie potrzebujesz profesjonalnego coacha, za którego będziesz musiał płacić miliony. Wolontariat rozwija lepiej niż kursy, terapie czy sesje coachingowe. Podczas wolontariatu poznajesz swoje słabości i nawet jeżeli nie chcesz, musisz je natychmiast pokonać, uczysz się odpowiedzialności, znajdujesz w sobie siłę na walkę z szarą rzeczywistością, bo jeżeli udało Ci się zapanować nad czterdziestką rozwrzeszczanych dziesięciolatków, czujesz, że potrafisz wszystko.  

 6. Marzenia

Mówią, że marzyciele nie mają prawa bytu w XXI wieku. Cóż, jeżeli tylko marzą, faktycznie mogą mieć problem. Jednak zamieniając swoje marzenia w cele i szukając sposobu na dotarcie do nich są siłą napędową tego świata goniącego za pieniądzem. Jestem ogromną szczęściarą, bo bardzo szybko nauczyłam się, że wolontariat jest drogą do osiągnięcia swoich celów z listy 'DO ZREALIZOWANIA PRZED ŚMIERCIĄ'. I tak oto mało brakowało, a byłabym w Sochi. Zamiast Sochi poznałam smak pracy w Race Office podczas Pucharu Świata w Falun, poznając cudownych ludzi, znajdując w sobie pewność siebie, ale co najważniejsze - spełniając dziecięce marzenie i znajdując kolejne. 

 7. Uśmiech

...i to nie tylko ten Twój, ale przede wszystkim tego drugiego człowieka, któremu pomożesz. Kiedyś ktoś bardzo mądry powiedział mi, że dzień, w którym nie sprawisz, że ktoś się uśmiecha, jest dniem straconym. Uwierz lub nie, ale kiedy widzisz, że ktoś uśmiecha się dzięki Tobie, pojawia się to niesamowite uczucie, że zrobiłeś coś dobrego, że poprawiłeś komuś humor, że jesteś na komuś potrzebny. A to daje więcej energii niż czteropak RedBulla. 

 8. Zabawa

Wolontariat to nie tylko ciężka praca, ale także okazja do uczestnictwa w eventach, na które normalnie ciężko byłoby się dostać. I nie oszukujmy, po wspólnej ciężkiej pracy, zawsze przychodzi czas, na wspólną zabawę! 

 9. TY

Widziałam setki ludzi, którzy przewinęli się przez Wyspę. Jedni zagościli u nas dłużej, drudzy krócej. Wszystkich jednak łączył wspólny mianownik - odnajdywali siebie. W uśmiechu dzieci, w radości z kolejnego udanego projektu, w górskich wędrówkach czy w tym małym obozie, którego brama zbudowana jest z serc. Wolontariat pomaga odnaleźć sens życia, znaleźć w sobie siłę i stać się dobrym człowiekiem, mieć wiarę w lepszy świat i poczuć, że sam jesteś za niego odpowiedzialny. 


10. 
 Warto spełniać swoje życie i być wszędzie tam gdzie ktoś potrzebuje Twojej pomocy. Zobaczysz, że radość i znikający smutek na twarzach Tych, którym pomagasz daje chęć do dalszego życia i pozwala zbliżać się do Boga.  
Stefan Sierotnik 
   

Popularne posty